Przekazanie pojazdów ratowniczych i sprzętu

23 grudnia 2020 r. na placu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku odbyło się przekazanie do jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa podlaskiego, pojazdów pożarniczych i mobilnych zbiorników wraz z osprzętem. Podlaski Komendant Wojewódzki PSP w obecności Prawosławnego Kapelana Krajowego Strażaków, kapelanów wojewódzkich strażaków obrządku rzymsko-katolickiego i prawosławnego oraz komendantów miejskich i powiatowych PSP przekazał:
• 7 mobilnych zbiorników TANKER o pojemności 13 000 litrów wraz z osprzętem z przeznaczeniem do: KM PSP w Białymstoku, KM PSP w Suwałkach, KP PSP w Sejnach, KP PSP w Augustowie, KP PSP w Grajewie, KP PSP w Mońkach,
KP PSP w Sokółce;
• 2 pojazdy SLRR FORD Ranger 2.0 do: KM PSP w Suwałkach, KP PSP Sejnach; FORD Ranger 2.0 posiada silnik o mocy 213 kM, układ napędowy 4×4 i sześcioosobową kabiną, a głównym jego wyposażeniem jest wyciągarka o napędzie elektrycznym, hak holowniczy, radiotelefon przewoźny i radiotelefony nasobne, mobilny zestaw łączności, latarki, walizka medyczna, akumulatorowy zestaw oświetleniowy, gaśnice, wielofunkcyjne narzędzie ratownicze. Docelowym miejscem stacjonowania będzie JRG Nr 1 w Suwałkach, natomiast do drugiej jednostki ratowniczo – gaśniczej trafi mobilny zbiornik TANKER.
Zbiorniki i SLRR Ford Ranger zostały zakupione w ramach projektu „Zapobieganie oraz usuwanie skutków zmian klimatu poprzez zakup pojazdów i sprzętu pożarniczego do walki z pożarami lasów” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Ponadto w ramach dzisiejszej uroczystości dokonano także przekazania:
• SLOp Ford Mondeo i SLRR FORD Ranger do KW PSP w Białymstoku, zakupionego ze środków budżetowych;
• SLRR FORD Ranger do KP PSP w Hajnówce, zakupionego ze środków budżetowych;
• KW PSP w Białymstoku do KP PSP w Bielsku Podlaskim pojazdu SLRR Nissan Navara;
• z KW PSP w Białymstoku do KM PSP w Łomży pojazdu SLOP Skoda SuperB.

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach,
Zdjęcia: KW PSP w Białymstoku