Pożar budynku mieszkalnego, powiat suwalski

04 sierpnia 2020 r. w godzinach nocnych dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Filipów Trzeci. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej (OSP w Filipowie) stwierdzono, że ogniem objęty jest całkowicie drewniany dom kryty blachą. Po wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że budynek został opuszczony przez mieszkańców przed przybyciem straży pożarnej, a jeden z domowników znajduje się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego.
W pierwszym etapie działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu gaśniczego oraz odcięciu zasilania elektrycznego przy użyciu narzędzi dielektrycznych. Po dojeździe następnych zastępów podano na palący się obiekt kolejne trzy prądy wody, a gdy opanowano pożar przystąpiono do rozbiórki spalonej konstrukcji oraz dogaszania pogorzeliska.
W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej Suwałkach oraz 4 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Filipowa, Bakałarzewa, Potasznii
i Zusna, łącznie 22 ratowników.

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach,
Zdjęcia: OSP w Filipowie.