Pożar budynku inwentarskiego, powiat suwalski.

4 maja 2020 roku w godzinach wieczornych dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach otrzymał zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Jemieliste.

 Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej, OSP w Filipowie stwierdzono, że pali się poddasze murowanego  budynku inwentarskiego, krytego blachą, w którym znajdują się płody rolne. Przed przyjazdem na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, właściciel obiektu ewakuował zwierzęta na zewnątrz budynku.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów gaśniczych w natarciu na palące się poddasze oraz w obronie bezpośrednio przyległego budynku garażowego. Ratownicy prowadzili działania zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych.  Po ograniczeniu pożaru i oddymieniu przystąpiono do usuwania słomy, siana i zboża na zewnątrz obiektu, jednocześnie  przelewając materiał palny. Następnie właściciel gospodarstwa wywoził wyrzucone pozostałości rolne w bezpieczne miejsce. Więźba dachowa, która była objęta pożarem została dokładnie przelana wodą i sprawdzona kamerą termowizyjną.

W działaniach ratowniczych uczestniczyły 4 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej Suwałkach oraz 6 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych, po jednym z Filipowa, Bakałarzewa, Potaszni, Raczek oraz dwa z Przerośli, łącznie 47 ratowników.  

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach,

Zdjęcia: dh Karol Szymański, OSP w Filipowie.