Pożar budynku mieszkalnego

26 listopada 2019 roku, tuż przed  godziną 14  dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Rabalina.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że pożarem objęty był drewniany budynek mieszkalny kryty eternitem, a osoba zamieszkująca obiekt samodzielnie opuścił strefę zagrożenia.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu na początku akcji 2 prądów gaśniczych w natarciu z zewnątrz budynku, a po przybyciu następnych zastępów kolejnego prądu wody oraz wyniesieniu  butli z gazem propan-butan.

W celu skuteczniejszego podawania środka gaśniczego i zapewnienia większego bezpieczeństwa ratownikom został sprawiony SH-23 i działania prowadzono również z kosza podnośnika.  Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do rozbiórki części konstrukcji budowlanej i dogaszaniu zarzewi ognia. Zaopatrzenie wodne zorganizowano z hydrantu poprzez dowożenie wody w pobliskiej miejscowości.

W działaniach ratowniczych uczestniczyły 4 zastępy PSP oraz 4 jednostek OSP z Raczek, Bakałarzewa, Wiercioch i Sidor. Łącznie 28 ratowników.

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach.
Zdjęcia: OSP Raczki