Pracowity poranek suwalskich strażaków

21 listopada 2019 roku w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego letniskowego w miejscowości Polimonie i wypadku w ciągu drogi wojewódzkiej nr 653 na wysokości miejscowości Kamionka Poprzeczna.

Pierwsze zgłoszenie odebrano tuż po godzinie 5.30.  Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że pali się docieplenie obiektu oraz dolne partie ścian. Działania zastępów w początkowej fazie polegały na podaniu dwóch prądów wody na płonące elementy budynku z zewnątrz. Po wykonaniu dostępu do wnętrza obiektu wprowadzono ratowników w aparatach ODO z trzecią linia gaśniczą celem przeszukania budynku pod kątem obecności osób poszkodowanych oraz zarzewi ognia.
Po ugaszeniu pożaru, przy użyciu pił do cięcia drewna przystąpiono do rozbiórki elementów konstrukcyjnych w celu uwidocznienia zarzewi ognia i ich dogaszenia. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 2 jednostki OSP;  Rutka Tartak i Smolniki. Łącznie 4 zastępy, 16 ratowników.

Informacja o kolejnym zdarzeniu wpłynęła po godzinie 7.  W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ustalono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego z dostawczym, w których łącznie podróżowały 3 dorosłe osoby, a jeden z poszkodowanych był zaciśnięty przez elementy nadwozia pojazdu.  Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, uwolnieniu osoby zakleszczonej przy użyciu specjalistycznego sprzętu hydraulicznego oraz zneutralizowaniu wycieków przy użyciu sorbentu. W działaniach uczestniczyły 3 zastępy PSP, jednostka OSP Bakałarzewo, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz śmigłowiec LPR.

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach
Zdjęcia: bryg. Kazimierz Golubiewski, mł. asp. Krzysztof Dominiuk, KM PSP w Suwałkach