50 lecie OSP w Rakówku i III Ćwiczenia MDP OSP powiatu suwalskiego.

15 czerwca 2019 roku, plac przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakówku (Gmina Przerośl) był miejscem obchodów 50 – lecia istnienia miejscowej jednostki OSP oraz III Ćwiczeń Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP powiatu suwalskiego.

Uroczystość została zapoczątkowana mszą świętą w Kościele p. w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Przerośli. Po nabożeństwie uczestnicy przemieścili się do Rakówka, gdzie przeprowadzono III Ćwiczenia MDP OSP powiatu suwalskiego.


Po zakończeniu konkurencji przystąpiono do uroczystej zbiórki z okazji 50 – lecia funkcjonowania OSP w Rakówku, podczas której odznaczeni zostali członkowie miejscowej jednostki oraz ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za uzyskane miejsca w ćwiczeniach MDP. Uroczystość, swą obecnością zaszczycił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Jarosław Zieliński oraz Starosta Suwalski pan Witold Kowalewski.  

 
W ćwiczeniach brało udział siedem drużyn, a zmagania składały się z ośmiu konkurencji, w których liczył się najkrótszy czas wykonania oraz ocena punktowa poszczególnych zadań. Zostały one nazwane:  „Pożar wewnętrzny”, „Cieknący rurociąg”, „Narty”, „Z małej chmury duży deszcz”, „Nosze”,  „Most na rzece”, „Węzły”, „Razem do celu”.  

Klasyfikacja drużynowa po zakończeniu ćwiczeń wygląda następująco:

– 1 miejsce – MDP OSP w Przerośli – drużyna I,

– 2 miejsce – MDP OSP  w Bakałarzewie – drużyna I,

– 3 miejsce – MDP OSP w Przerośli – drużyna II,

– 4 miejsce – MDP z OSP w Filipowie – drużyna I,

– 5 miejsce – MDP z OSP w Rakówku,

– 6 miejsce – MDP z OSP w Bakałarzewie – drużyna II,

– 7 miejsce – MDP z OSP w Filipowie – drużyna II.

Organizatorem 50 – lecia jednostki był Wójt Gminy Przerośl i OSP w Rakówku. Natomiast do zrealizowania III Ćwiczeń MDP poza wyżej wymienionymi podmiotami włączyła się również Komenda Miejska PSP w Suwałkach. 

 

Opracowanie: bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach

Zdjęcia: asp. sztab. Jacek Falicki KM PSP w Suwałkach