Pożary budynków w powiecie suwalskim

W dniach 5 – 7 kwietnia bieżącego roku na terenie powiatu suwalskiego doszło do 30 zdarzeń, do najgroźniejszych należały pożary budynków drewnianych – młyna oraz mieszkalnego.

5 kwietnia 2019 roku po godzinie 17 do Stanowiska Kierowania KM PSP
w Suwałkach wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu młyna w miejscowości Małe Raczki, Gmina Raczki. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że wydobywa się dym z dachu budynku, a mieszkańcy opuścili obiekt i nie potrzebowali pomocy medycznej. Działania zastępów  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów wody w natarciu na palący się obiekt, usunięciu obicia poddasza przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego i sprzętu mechanicznego, przewietrzeniu pomieszczeń, dokonania pomiarów kamerą termowizyjną pozostałej części dachu oraz zorganizowaniu zaopatrzenia wodnego z pobliskiej rzeki.
W działaniach ratowniczych uczestniczyły 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 4 jednostki OSP;  Raczki (2 zastępy), Bakałarzewo, Sucha Wieś i Sidory. Łącznie 9 zastępów, 34 ratowników.

7 kwietnia 2019 r. po godzinie 8 dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP
w Suwałkach otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Bakałarzewo. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu pożarem objęty był dach oraz poddasze budynku drewnianego, lokatorzy opuścili budynek  przed przybyciem służb. Działania ratowniczo – gaśnicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 8 prądów wody w natarciu na palący się obiekt oraz samochody które znajdowały się w pobliżu palącego się budynku i uległy zapaleniu w wyniku emisji wysokiej temperatury, przeprowadzeniu prac rozbiórkowych oraz zorganizowaniu zaopatrzenia wodnego z pobliskich hydrantów. W działaniach uczestniczyło zastępów PSP, 5 jednostek OSP; Bakałarzewo, Przerośl, Filipów, Potasznia i Karasiewo. Łącznie 10 zastępów, 38 ratowników.

 

Opracowanie: mł. bryg. Kazimerz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach

Zdjęcia: KM PSP w Suwałkach

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji, zdjęć, grafik, kodów html i innych zawartych na stronach KM PSP w Suwałkach w  jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.