Wybuch gazu

4 marca 2019 roku po godzinie 13 dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach otrzymał informację o wybuchu w szklarni na terenie miasta Suwałki. Do zdarzenia natychmiast zadysponowane zostały zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu suwalskiego. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w następstwie wybuchu zawaleniu uległ przylegający do szklarni budynek murowany, a pod konstrukcją znajdują się osoby poszkodowane.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, wydobyciu dwóch osób poszkodowanych spod zawalonej konstrukcji i udzieleniu jednej z nich kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przeszukaniu gruzowiska pod kątem osób poszkodowanych. Spod gruzów wydobyto 6 sztuk butli z gazem propan-butan, w tym jedną z rozerwanym płaszczem. Do prac rozbiórkowych użyto specjalistycznego dźwigu.

Na miejsce zdarzenia przybyło 7 zastępów z Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach, Ochotnicza Straż Pożarna z Filipowa, Jeleniewa, Nowej Wsi i Raczek, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Łomży, kontener ze sprzętem do stabilizacji z JRG w Białystoku, grupa operacyjna KW PSP w Białymstoku, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz służb wspomagających i współpracujących z Państwowa Strażą Pożarną.

 

Opracowanie: st. kpt. Anna Dworak-Petrikas, KM PSP Suwałki

Zdjęcia: KM PSP Suwałki, KW PSP Białystok