Pożar budynku mieszkalnego – powiat suwalski

1 marca 2019 roku po godzinie 2.19 dyżury Stanowiska Kierowania KM PSP w Suwałkach otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Jemieliste, Gmina Filipów.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej stwierdzono, że z poddasza budynku mieszkalnego jednorodzinnego wydobywał się ogień, a osiem osób zamieszkujących obiekt znajduje się na zewnątrz, z których pięć potrzebuje pomocy medycznej.  Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pięciu poszkodowanym (w tym 3 dzieci) kwalifikowanej pierwszej pomocy, usunięciu drzwi na poddasze przy pomocy sprzętu mechanicznego i burzącego, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się poddasze, oddymieniu obiektu oraz przeprowadzeniu prac rozbiórkowych w celu wyeliminowania ukrytych zarzewi ognia.

W działaniach ratowniczych uczestniczyło pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej, jednostki OSP z Filipowa, Potaszni i Jeleniewa, cztery zespoły ratownictwa medycznego z powiatu suwalskiego i jeden z oleckiego, policja oraz pogotowie energetyczne. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele lokalnego samorządu oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Opracowanie: mł. bryg. Kazimerz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach.

Zdjęcia: KM PSP w Suwałkach.