Bardzo duży pożar chlewni w Taciewie

15 października 2018 roku o godzinie 16.15 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Suwałkach, wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru chlewni w miejscowości Taciewo, gm. Suwałki.

Pożarem objęte były cztery budynki chlewni o długości 75 m i połączone łącznikiem, a całość o łącznej powierzchni 6000 metrów, w których przebywało ponad 2,5 tysiąca tuczników. Pożar szybko rozprzestrzeniał się na z uwagi na pokrycie dachowe wykonane z płyty warstwowej a działania gaśnicze utrudniał gęsty dym, wysoka temperatura i zachodziło prawdopodobieństwo zawalenia się obiektów. Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na podaniu dziewięciu prądów wody w natarciu na palące się budynki i dwóch prądów wody w obronie zagrożonych obiektów garażowych i domu mieszkalnego. Po przybyciu kolejnych jednostek ochrony przeciwpożarowej podano kolejne cztery prądy wody.  Zorganizowano punkt czerpania wody nad pobliskim jeziorem w odległości 1,5 km od pożaru. Z chlewni właścicielowi udało się uratować około 180 sztuk warchlaków.

W działaniach udział brały 32 zastępy z JRG Suwałki, JRG 2 Białystok, JRG Sejny, JRG Olecko, JRG Augustów, OSP Filipów, OSP Raczki, OSP Potasznia, OSP Jeleniewo, OSP Przerośl, OSP Bakałarzewo, OSP Nowa Wieś, OSP Nowinka, OSP Wiżajny, OSP Rutka-Tartak, OSP Płociczno, OSP Sobolewo, OSP Pawłówka, OSP, Turówka Nowa  oraz grupa operacyjna z KW PSP w Białymstoku i KM PSP w Suwałkach.

 

Opracowanie: kpt. Adam Kożuchowski, KM PSP w Suwałkach

Zdjęcia: KM PSP w Suwałkach.