Pokazy ratownictwa wodnego w Szelmencie

8 sierpnia 2018 roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach i ratownikami suwalskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowali w miejscu wykorzystywanym do kąpieli w miejscowości Szelment akcję profilaktyczną mającą na celu propagowanie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Mundurowi prezentowali sprzęt służący do ratowania życia podczas wystąpienia zagrożenia na akwenach. W dalszej części przeprowadzono pokazy ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym i specjalistycznym, polegające na zaprezentowaniu technik ratowania osób tonących z wykorzystaniem łodzi, lin, bojki, pasa ratowniczego oraz nurków. Przebywającym nad wodą przypomniano również jak unikać zagrożeń, związanych z nieodpowiedzialną kąpielą, przegrzaniem organizmu oraz podczas występujących anomalii pogodowych. Ponadto strażacy i ratownicy WOPR przeprowadzali instruktaż w zakresie wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Przedsięwzięcie patronatem objął sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji poseł RP Jarosław Zieliński.

Opracowanie: mł. bryg. Kazimierz Golubiewski, KM PSP w Suwałkach
Zdjęcia: KM PSP w Suwałkach, KMP w Suwałkach