Regionalne Obchody Dnia Strażaka powiatu suwalskiego i sejneńskiego

20 maja 2018 roku w parku Konstytucji 3-go Maja w Suwałkach odbyły się uroczyste Regionalne Obchody Dnia Strażaka powiatu suwalskiego i sejneńskiego.

Obchody Dnia Strażaka poprzedzone były nabożeństwem o godzinie 11:30 w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika przy ul. Szkolnej w Suwałkach. Po mszy świętej, którą celebrował ks. Wojciech Ejsmont  Kapelan Wojewódzki Strażaków, nastąpił przemarsz orkiestry dętej z OSP w Sejnach, Podlaskiej Kompanii Honorowej PSP, pocztów sztandarowych powiatu suwalskiego i sejneńskiego, pododdziałów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zaproszonych gości na plac w Parku Konstytucji 3-go Maja.
Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości kpt. Daniela Ptasińskiego sekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosławowi Zielińskiemu, który dokonał przeglądu i powitania pododdziałów PSP i OSP.

Zaproszonych gości, sympatyków pożarnictwa oraz strażaków powitał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach mł. bryg. Arkadiusz Buchowski. Komendant w swoim wystąpieniu podziękował strażakom Państwowej Straży Pożarnej, druhom Ochotniczych Straży Pożarnych, służbom działającym na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu, władzom samorządowym i wszystkim tym, którym pomoc bliźnim i potrzebującym leży głęboko na sercu. W dalszej części uroczystości głos zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Wendt.

Następnie zostały wręczone odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe wyróżniającym się strażakom. Uroczysty apel zakończył się defiladą pododdziałów pożarniczych oraz pokazem sprzętu ratowniczo-gaśniczego z JRG Suwałki.

Całą uroczystość uświetniała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach pod batutą Józefa Żukowskiego i Podlaska Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej pod dowództwem starszego kapitana Tobiasza Fabiszewskiego z Komendy Wojewódzkiej  PSP w Białymstoku.

Opracowanie: st. kpt. Anna Dworak-Petrikas

Zdjęcia: mł. bryg. Krzysztof Tomczak, asp. Michał Lulis