Wypadek szybowca w miejscowości Sidorówka w gminie Jeleniewo.

DSC_0301

5 sierpnia 2016 roku o godzinie 15:35 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Suwałkach otrzymało zgłoszenie z Dyspozytorni Medycznej w Suwałkach o wypadku szybowca w miejscowości Sidorówka  gmina Jeleniewo.  

Po dojechaniu pierwszych zastępów na miejsce ustalono, że szybowiec uderzył w dach budynku mieszkalnego, złamał się w pół i zawisł na dachu.  W kabinie znajdował się 30 letni pilot, obywatel Węgier. W chwili zdarzenia w budynku mieszkalnym nie było domowników. W odległości 80 metrów i 400 metrów od zdarzenia również awaryjnie ale bezpiecznie lądowało dwóch innych uczestników 34 Szybowcowych Mistrzostw Świata – Pociunai, Litwa.

Działania zastępów  OSP i PSP polegały na zabezpieczeniu szybowca przed osunięciem się z dachu i ewakuacji pilota przy użyciu drabiny mechanicznej i przekazaniu go zespołowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Dalsze działania polegały na zdjęciu wraku szybowca z dachu przy użyciu dźwigu zadysponowanego przez policję. Uszkodzony dach budynku został zabezpieczony przed możliwymi opadami deszczu.  Ogółem w działaniach udział brało 6 zastępów i 18 strażaków.

Na miejsce zdarzenia przyjechał przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego w Suwałkach, grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku,  grupa operacyjna z Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach oraz Wójt Gminy Jeleniewo.

DSC_0301 DSC_0303 DSC_0313 DSC_0297

DSC_0284