I Manewry ratownicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu suwalskiego

SONY DSCI Manewry Ratownicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu suwalskiego  „Szelment 2015” przeszły już do historii. Manewry, ćwiczenia a może warsztaty. Głównym celem tego przedsięwzięcia było jak najlepsze przygotowanie strażaków ratowników OSP do podejmowania działań ratowniczych przy różnego rodzaju zdarzeniach. Na pierwsze manewry przygotowaliśmy następujące zadania:

1. Wpadnięcie osoby do studni.
2. Tor sprawnościowy.
3. Topiąca się osoba w jeziorze.
4. Działania na wysokości z wykorzystaniem technik alpinistycznych.
5. Pożar w zabudowaniach gospodarskich – działania w aparatach ochrony dróg oddechowych.
6. Wypadek drogowy.
7. Pożar lasu, ćwiczenie podawania wody, zasysania ze zbiornika, wykonywani cięć piłą spalinową do drewna.

Do wykonania zadań zgłosiło się 10 zastępów 5-6 osobowych. Z opinii zasięgniętych podczas ćwiczeń na poszczególnych stanowiskach wynika, iż strażacy ratownicy OSP byli bardzo zadowoleni z tej formy zdobywania i utrwalania umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych. Będziemy czynili starania, aby przedmiotowe manewry weszły na stałe do kalendarza szkoleń organizowanych przez tutejszą Komendę.

 W celu wprowadzenia elementu rywalizacji, wprowadziliśmy ocenianie wykonania poszczególnych zadań. Wyniki pierwszych trzech miejsc przedstawiają się następująco:

I miejsce – OSP Płociczno
II miejsce – OSP Jeleniewo
III miejsce – OSP Szypliszki

W galerii można obejrzeć zdjęcia z manewrów. Szeroki materiał fotograficzny został również zamieszczony na portalu suwalki24.pl.