Bezpieczeństwo pod choinkę!

czujkaNie wiesz co kupić najbliższym pod choinkę? Być może warto sprawić im nietypowy ale za to bardzo praktyczny i pożyteczny prezent, który może uratować życie. Tym prezentem może być kosztująca kilkadziesiąt złotych czujka dymu lub czujnik tlenku węgla.

Corocznie w naszym województwie dochodzi do ponad 1000 pożarów w obiektach mieszkalnych, ginie w nich blisko 30 osób, corocznie około 100 zostaje rannych. W tym sezonie grzewczym, od początku października 2013  roku w pożarach we własnych domach zginęło już 5 osób, kolejnych dziesięć zostało rannych. Strażacy byli wzywani do płonących mieszkań już blisko 200 razy. Liczby te świadczą o skali zagrożenia i stale obecnym w naszym najbliższym otoczeniu niebezpieczeństwie. Wracając do własnego domu chcemy czuć się bezpiecznie, to bezpieczeństwo może zapewnić czujka.

Czujka dymu wykrywa pierwsze symptomy pożaru, czyli pojawiający się często jeszcze przed ogniem dym. Wydając bardzo głośny dźwięk jest w stanie nie tylko ostrzec przed nadchodzącym zagrożeniem, ale w razie potrzeby również zbudzić domowników ze snu, ratując im życie. W pomieszczeniach gdzie użytkowane są urządzenia grzewcze (piece) i podgrzewacze wody (w szczególności gazowe) warto dodatkowo zainstalować czujnik tlenku węgla. Więcej o zagrożeniach związanych tym bezwonnym, bezbarwnym, ale bardzo toksycznym i niebezpiecznym gazem można znaleźć tutaj. Strażacy od wielu lat w całej Polsce prowadzą kampanię edukacyjną NIE DLA CZADU.

Zachęcamy, aby w okresie przedświątecznym, gdy zastanawiamy się jaki prezent sprawić naszym najbliższym, każdy kto jeszcze nie kupił Bożonarodzeniowej niespodzianki pomyślał o czujce jako nie tylko oryginalnym upominku, który będzie przez wiele lat przypominał darczyńcę, ale także przez długi czas czuwać będzie nad bezpieczeństwem tych na którym nam najbardziej zależy.

Czujka może być także świetnym dodatkiem do już przygotowanych prezentów.