Ćwiczenia Las 2013

SONY DSCW dniu 1 października 2013r. Komenda Miejska PSP przeprowadziła ćwiczenia wydzielonych sił i środków ochrony przeciwpożarowej powiatu suwalskiego. Głównym tematem ćwiczeń były działania ratowniczo – gaśnicze na terenie Nadleśnictwa Suwałki, Leśnictwa Białorogi. Ćwiczenia rozpoczęliśmy od części teoretycznej, na której omówione zostały założenia do ćwiczeń, Panowie Leśnicy przeprowadzili krótki instruktaż poruszania się po lesie z mapą, natomiast dowódca zmiany JRG przeprowadził szkolenie przypominające z łączności radiowej oraz aparatów ochrony dróg oddechowych.

 SONY DSCNastępnym elementem zaplanowanym do przeprowadzenia były praktyczne ćwiczenia z aparatami ODO, w trakcie których ćwiczący (strażacy ratownicy OSP) mieli za zadanie przejść w pełnym uzbrojeniu przez pełen niespodzianek schron.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSCDziałania gaśnicze prowadzone były w warunkach rzeczywistych, strażacy mieli do ugaszenia „prawdziwy” las, a organizatorzy przygotowali im również niespodzianki np. przyciśniętego drzewem człowieka lub wypadek drogowy podczas dojazdu do pożaru.

 

SONY DSCOddzielnym elementem było zbudowanie punktu czerpania wody za pomocą zestawu pompowego dużej wydajności. Zadanie to wykonywał zastęp z JRG Suwałki.

 

 

 

SONY DSCWspółorganizatorzy ćwiczeń, czyli Nadleśnictwo Suwałki, przygotowało i przeprowadziło szkolenie z wycinki drzew przy użyciu pił spalinowych do drewna.

 

 

SONY DSCWszyscy uczestnicy  zgodnie stwierdzili, że tego typu ćwiczenia są jak najbardziej potrzebne i powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. W ćwiczeniach udział brały jednostki: OSP Jeleniewo, OSP Potasznia, OSP Nowa Wieś, OSP Filipów, OSP Przerośl oraz zastępy PSP. Za udział w ćwiczeniach dziękujemy.